Pro školky

1. Základní program – Český Zeměráj

Cílem programu je podnítit u dětí vnímání osobitosti české krajiny, zprostředkování prožitku sounáležitosti života člověka a přírody, jejich vzájemnou provázanost v kontextu historického vývoje i cyklického běhu času.

Během návštěvy české venkovské domácnosti raného středověku se děti seznámí s každodenními činnostmi člověka a jeho vlivem na proměny krajiny. Projdou si kilometr dlouhou stezku naboso, která je doplněná množstvím interaktivních a naučných úkolů zaměřených na poznávání české přírody. Prozkoumají dětskou herní vesničku inspirovanou 19. stoletím, krytou dětskou hernu a využijí další stanoviště, aktivity, hry a hlavolamy rozmístěné po celém areálu.

Objednat se můžete na termíny v pracovních dnech v období od 1. května do 29. června a od 3. do 27. září 2018. Termín je vhodné nejdříve telefonicky zkonzultovat (702 542 054), následně nám objednávku potvrdíte e-mailem (nebo můžete použít kontaktní formulář) včetně uvedení mobilního kontaktu na osobu přímo doprovázející zájezd.

Vstupné pro mateřské školy je 90 Kč za dítě (pedagogický doprovod zdarma). Minimální počet platících osob je 15.

K programu je dále možné přiobjednat některou z dalších zvlášť zpoplatněných aktivit: výroba hliněných amuletů dle historických vzorů s výkladem (10 Kč/osoba), kroužkovaná (10 Kč/osoba + záloha) – viz Aktivity. Po příjezdu bude dětem poskytnut krátký úvodní výklad a dále se ve skupinách budou dle našich instrukcí věnovat programům a aktivitám na různých stanovištích tak, aby se prostřídaly na všech místech s dalšími dětskými skupinami. Minimální čas, který budete na základní prohlídku Zeměráje potřebovat, jsou 4 hodiny, ale obvykle se školy u nás zdrží déle. Pobyt v areálu je omezen pouze návštěvní dobou, tj. do 18 hodin.


2. Základní + doplňkový ekologický výukový program

Základní program můžete dále obohatit o některý z níže uvedených ekologických výukových programů:

  • Ovečka černá a bílá
    Povídání o ovečkách, kde bydlí a čím jsou pro člověka užitečné. Děti se seznámí se životem oveček a připraví jim svačinu. Podívají se na postup ručního zpracování ovčí vlny a vyrobí si dárek z vlny.
  • O ptáčkovi, který se ztratil
    Děti pomohou najít správné hnízdo opuštěnému ptáčkovi. Seznámí se s různými druhy našich ptáků a jejich způsobem hnízdění, s rozdílnými typy hnízd a vajíček. Pozorování ptáků a hnízd přímo v areálu je doplněno prohlídkou reálně ztvárněných modelů, včetně třímetrového hnízda. Děti si zkusí vyrobit vlastní hnízdečko s použitím různých materiálů.
  • Zvířecí detektiv
    Kdo to tady byl? Děti pomohou zvířecímu detektivovi určit, kdo zanechal v přírodě své stopy. Seznámí se s různými stopami vytvořenými v terénu i s dalšími pozůstatky po zvířatech, jako jsou hnízda, parůžky, okousané větvičky, bobky aj. Povídání o zvířatech kolem nás. Tvorba reálných otisků stop zvířat pomocí modelů – dřevěných razítek.

Celkové vstupné za základní + doplňkový ekologický výukový program pro mateřské školy je 140 Kč za dítě (pedagogický doprovod zdarma). Minimální počet platících osob je 15.
Výukový program probíhá pod vedením zkušeného lektora, délka programu je nejvýše 2 vyučovací hodiny. Doplňkový program je zařazován do časového harmonogramu až po absolvování základního program, tj. nejdříve od 13 hodin.


K dispozici je základní občerstvení v Hospůdce Pod hrází (s možností rozšíření o oběd na objednávku podle aktuálního menu) a prodejna originálních upomínkových předmětů.

Upozorňujeme, že areál je skutečně přírodní, a přestože se v něm nacházejí částečně upravené pěšiny, může se stát, že i v teplých dnech bude dopoledne rosa a že po dešti bude bláto… Pro vaše pohodlí doporučujeme sportovní oblečení a zejména vhodnou obuv – nebo naopak – žádnou obuv… Mohou přijít vhod i vlhčené papírové ubrousky.

Příjezdová komunikace kromě osobních vozů vyhovuje autobusům běžné velikosti. V případě deštivého počasí je zatravněné parkoviště zejména pro autobusy nesjízdné a je proto třeba vozidla odstavit na označeném místě před vjezdem do areálu.

X