Zeměráj

Mapa Zeměráje

 Mapa Zeměráje

fotogalerie

 

 

Zážitkový park Zeměráj
Kovářov 201
398 55 Kovářov
Tel.: +420 702 542 054
E-mail: info (at) zemeraj.cz

Kalendář akcí

V Zeměráji je vždy připraven základní program, který kromě možnosti využít všechny nabízené atrakce zahrnuje drobné interaktivní výjevy v reálně ztvárněném prostředí vesnice z období raného středověku. Její obyvatelé vás zábavnou formou seznámí s každodenními činnostmi našich dávných slovanských předků, uvidíte, jak pečují o svá obydlí, zvířata, pole i zahrady, jak si připravují jídlo, oděvy a jiné základní potřeby k životu. Program probíhá průběžně po celý den, v souladu s dobovými zvyklostmi.
Kromě toho na vás čeká jedinečná kilometr dlouhá stezka naboso z přírodních materiálů, v raně středověké vesnici si můžete společně s jejími obyvateli vytočit nádobu na kopacím hrnčířském kruhu, příst a tkát, mlít mouku, drbat kozy nebo třeba plít zahrádky. Připraveno je i archeologické naleziště, krytá herna, lukostřelnice a stovka různých her a hlavolamů. Navíc se můžete vydat s mapou hledat tajemné symboly, které skrývají záhadu ukrytého pokladu, zahrát si cvrnkanou s hliněnými kuličkami nebo vyzkoušet fotbalgolf. Kdo má rád přírodu a objevuje zajímavá místa, může se zúčastnit orientační poznávací hry v okolí Zeměráje.

 
KALENDÁŘ AKCÍ – SRPEN A ZÁŘÍ

27. 8. Jak se rodí chleba
03. 9. Den her – Špalíci proti špalíkům
10. 9. Naši jedli kaši
17. 9. Cesta za zvířátky
24. 9. Archeologický den
28. 9. Den fantazie

Program na sobotu 27. 8.
JAK SE RODÍ CHLEBA
Přijďte si vyzkoušet, kolik úsilí museli vynaložit naši předkové, aby získali jediný bochník chleba. Spolu s obyvateli vesnice z raného středověku si můžete umlít mouku, připravit těsto a upéct chleba v hliněné peci. Zjistíte, že chleba nebýval každodenní samozřejmostí, byl považován za „duši" domu a podle toho se k němu lidé chovali. Své znalosti o chlebu si ověříte řešením zábavných otázek, dozvíte se také, kolik přísloví, zvyků a lidových pověr se ke chlebu váže a že podle krájeného chleba je možné vyčíst mnoho o povaze lidí i celé domácnosti – protože „kdo se nesrovná s chlebem, nesrovná se ani s lidmi".

Program na sobotu 3. 9.
DEN HER – ŠPALÍCI PROTI ŠPALÍKŮM
Kdo se svalí jako špalek? Hráli ve středověku fotbal? Ani naši dávní předci stále jen nepracovali, ale trávili vzácné volné chvíle různorodou zábavou. Přijďte si vyzkoušet některé prastaré hry – zúčastnit se můžete například turnaje ve špalíkované, zjistit, jak se hraje cvrnkaná nebo hrášková hra, nebo si třeba zastřílet z luku.

Program na sobotu 10. 9.
NAŠI JEDLI KAŠI
Prožijte jeden den s obyvateli raně středověké vesnice. Společně s nimi si můžete vyzkoušet přípravu dobových pokrmů a proniknout do světa zvláštních chutí našich slovanských předků. Základem každodenního jídelníčku byly kaše – obilné, luštěninové, ovocné i masové, zelené, bílé i černé. Kromě vaření kaší si můžete třeba umlít mouku na kamenném mlýnku a upéct si placku na ohni nebo se seznámit s postupem pečení chleba v hliněné peci. Své znalosti o středověké přípravě jídel si můžete navíc ověřit řešením zábavných úkolů a otázek.

Program na sobotu 17. 9.
CESTA ZA ZVÍŘÁTKY
Která zvířata patří a která nepatří do české přírody? Jaká najdete v lese a která pod vodou? Skočíte dál než blecha? Přijďte si vyzkoušet své znalosti o zvířecí říši v zábavných úkolech a soutěži s hledáním zatoulaných zvířátek. Do soutěže se můžete zapojit kdykoliv během vaší návštěvy Zeměráje.

Program na sobotu 24. 9.
ARCHEOLOGICKÝ DEN
Seznamte se s prací archeologa, se způsoby pohřbívání v raném středověku, poznejte zajímavá naleziště v okolí Zeměráje, osahejte si archeologické nálezy, zkuste sestavit „rozbité" nádoby, model srubového domu i celé historické vesnice, prohlédnout si „dům mrtvého", hledat v modelovém archeologickém nalezišti různé předměty nebo si vyrobit kouzelný amulet podle pravěkých vzorů.

Program na středu 28. 9.
DEN FANTAZIE
Pro vás i vaše děti je připravena řada inspirativních úkolů. Můžete tvořit vlastní umělecká díla z různých přírodních materiálů, v historické vesnici si vyzkoušet stará řemesla, vyrobit nádobu na hrnčířském kruhu, kouzelný amulet, hračku nebo utkat ozdobný náramek. Svým výrobkem pak můžete udělat radost někomu z vašich blízkých, nebo jím obdarovat strom splněných přání v přírodní svatyni Zeměráje.

Program na sobotu 1. 10.
ROZLOUČENÍ SE SEZONOU 

Upozornění: Změna programu vyhrazena. Při nepřízni počasí může být program omezen či zrušen!