Zeměráj

Mapa Zeměráje

 Mapa Zeměráje

fotogalerie

 

 

Zážitkový park Zeměráj
Kovářov 201
398 55 Kovářov
Tel.: +420 702 542 054
E-mail: info (at) zemeraj.cz

Kalendář akcí

V Zeměráji je vždy připraven základní program, který kromě možnosti využít všechny nabízené atrakce zahrnuje drobné interaktivní výjevy v reálně ztvárněném prostředí vesnice z období raného středověku. Její obyvatelé vás zábavnou formou seznámí s každodenními činnostmi našich dávných slovanských předků, uvidíte, jak pečují o svá obydlí, zvířata, pole i zahrady, jak si připravují jídlo, oděvy a jiné základní potřeby k životu. Program probíhá průběžně po celý den, v souladu s dobovými zvyklostmi.
Kromě toho na vás čeká jedinečná kilometr dlouhá stezka naboso z přírodních materiálů, v raně středověké vesnici si můžete společně s jejími obyvateli vytočit nádobu na kopacím hrnčířském kruhu, příst a tkát, mlít mouku, drbat kozy nebo třeba plít zahrádky. Připraveno je i archeologické naleziště, krytá herna, lukostřelnice a stovka různých her a hlavolamů. Navíc se můžete vydat s mapou hledat tajemné symboly, které skrývají záhadu ukrytého pokladu, zahrát si cvrnkanou s hliněnými kuličkami nebo vyzkoušet fotbalgolf. Kdo má rád přírodu a objevuje zajímavá místa, může se zúčastnit orientační poznávací hry v okolí Zeměráje.

 
KALENDÁŘ AKCÍ – ČERVENEC

02. 7. Vlněné fantazie
09. 7. Den her – Špalíci proti špalíkům
16. 7. Ptačí den
23. 7. Archeologický den
30. 7. Naši jedli kaši

Program na sobotu 2. 7.
VLNĚNÉ FANTAZIE
Přijďte si společně s obyvateli raně středověké vesnice vyzkoušet zpracování ovčí vlny. Zjistíte, co všechno je možné z ní vyrobit, jak se ostříhaná vlna pere, češe, barví a spřádá do vláken. Naučíte se různé způsoby tkaní nebo si z vlny dle vlastní fantazie něco vyrobíte.

Program na sobotu 9. 7.
DEN HER – ŠPALÍCI, ŠPAČCI A JINÉ HRY
Kdo se svalí jako špalek? Hráli ve středověku fotbal? Kterak odpálit špačka a jak se hraje cvrnkaná? Ani naši dávní předci stále jen nepracovali, ale trávili vzácné volné chvíle různorodou zábavou. Přijďte si vyzkoušet některé prastaré hry – zúčastnit se můžete například turnaje ve špalíkované nebo v kuličkách, zjistit, jak se hraje hrášková hra, naučit se odpalovat špačky nebo si třeba zastřílet z luku. Začátek soutěží ve 13.30 a v 16 hodin.

Program na sobotu 16. 7.
PTAČÍ DEN
Objevujte, zkoumejte a poznávejte ptactvo žijící v Zeměráji. Seznámíte se s činností ornitologů, uvidíte odborný odchyt ptáků (v 10 hodin), které si pak prohlédnete zblízka, dozvíte se mnoho zajímavostí o ptačím životě a o důvodech, proč ptáci z krajiny mizí.
Od 11 hodin se můžete zúčastnit besedy s přednáškami na téma Vliv proměn zemědělské krajiny na populace ptáků. Přítomni budou významní odborníci – ing. Václav Zámečník z České společnosti ornitologické, prof. Miroslav Šálek a doc. Petr Musil z České zemědělské univerzity v Praze a další. Připraven bude i zábavný kvíz a promítání dokumentů týkající se uvedené problematiky.

Program na sobotu 23. 7.
ARCHEOLOGICKÝ DEN
Seznamte se s prací archeologa, se způsoby pohřbívání v raném středověku, poznejte zajímavá naleziště v okolí Zeměráje, osahejte si archeologické nálezy, zkuste sestavit „rozbité" nádoby, model srubového domu i celé historické vesnice, prohlédnout si „dům mrtvého", hledat v modelovém archeologickém nalezišti různé předměty nebo si vyrobit kouzelný amulet podle pravěkých vzorů.
Novinkou pro tuto sezónu je nové paleontologické naleziště pro nejmenší badatele.

Program na sobotu 30. 7.
NAŠI JEDLI KAŠI
Prožijte jeden den s obyvateli raně středověké vesnice. Společně s nimi si můžete vyzkoušet přípravu dobových pokrmů a proniknout do světa zvláštních chutí našich slovanských předků. Základem každodenního jídelníčku byly kaše – obilné, luštěninové, ovocné i masové, zelené, bílé i černé. Kromě kaší si můžete třeba umlít mouku na kamenném mlýnku a upéct si placku na ohni nebo se seznámit s postupem pečení chleba v hliněné peci. Své znalosti o středověké přípravě jídel si můžete navíc ověřit řešením zábavných úkolů a otázek.

Upozornění: Změna programu vyhrazena. Při nepřízni počasí může být program omezen či zrušen!