Stezka naboso

V Zeměráji můžete dopřát svým nohám odpočinek a mimořádný smyslový zážitek. Připomenete si každodennost našich předků, kteří běžně chodívali bosí od jara do podzimu, neboť boty nebyly pro každého dostupné. Na speciálně upravené 1 km dlouhé stezce budou vaše nohy masírovány chůzí po trávě i lesní stezce, šiškách, klacíkách a jehličí, písku i blátu, mohutných balvanech i drobných valouncích, chlazeny vodou potoka i stinným loubím keřů, provoněny loukou starých časů i lesem. Nohy se po tomto zážitku budou cítit jako znovuzrozené. Jednotlivé úseky stezky jsou vytvořeny z mnoha druhů přírodních materiálů. Stezka je navíc doplněna řadou stanovišť, na kterých můžete získat hravou formou nové poznatky o české přírodě.

  • Stezka je určena pouze k chůzi bez bot (a bez ponožek), za každého počasí. V botách nechoďte ani podél stezky.
  • Je jednosměrná, v terénu je zřetelně ohraničena a vyznačena směrovými šipkami.
  • Tvoří okruh, který vás dovede zpět k výchozímu místu, proto si na jejím začátku můžete nechat obuv.
  • Nevjíždějte na stezku s dětským kočárkem nebo invalidním vozíkem, není průjezdná.
  • Po stezce postupujte rozvážně, neběhejte po ní, našlapujte zvysoka, neodkopávejte materiál výplní stezky, nekřičte (jste v přírodě).
  • Pokud pro vás bude některý z povrchů stezky nepříjemný, obejděte jej vedle stezky, ale nešlapejte na břevna vymezující okraje stezky.
  • Nepoškozujte zařízení stezky, chovejte se k němu šetrně, nepřenášejte ani neodnášejte její vybavení ani materiál výplní stezky.
  • Herní prvky po jejich užití vraťte do výchozího, opět použitelného stavu pro ostatní chodce.
  • V zájmu bezpečnosti mějte děti stále pod dozorem, nepouštějte je na stezku samotné bez doprovodu dospělé osoby.

I ty nejdůmyslněji konstruované značkové boty jsou pro člověka nepřirozené. Tvarované moderní podrážky mají za úkol pohlcovat „nárazy“, vyrovnávat nerovnosti a stavět nohu do určité pozice, tedy dělat to, k čemu je naše noha přirozeně uzpůsobena. Čím více se toho bota snaží udělat za naši nohu, tím menší má noha šanci plnit svou přirozenou funkci, ochabuje a bývá to začátek potíží nejenom s chodidlem, ale i s jinými částmi našeho těla.

Pokud si boty sundáme a chodidlo přestane být podepřené podrážkou, prsty se při chůzi přirozeně roztáhnou, váhu začneme přenášet více na špičku – hlavně na bříško pod palcem a pata se naopak odlehčí. Díky tomu člověk automaticky zaujme vzpřímený postoj, kráčí pružně a lehce, jít naboso shrbeně je téměř nemožné.

Chození bez bot po nerovném terénu je zdravé, uvolňující, nabíjí energií a radostí. Naše bosá chodidla se rázem stanou zdrojem mnoha poznatků. Začneme vnímat teplotu, vlhkost i proměny terénu, zcela samozřejmě se začneme vyhýbat hmyzu či hlemýžďům, stáváme se součástí přírody. Prostřednictvím našich nohou se tak dostaneme opět do přímého kontaktu se zemí, vrátíme se ke kořenům lidské přirozenosti. Stimulací reflexních bodů na chodidlech aktivujeme imunitu, studené nohy se prohřejí. Mimořádně pozitivní vliv má chůze naboso na prevenci vzniku plochých nohou. Při chůzi bez bot se zapojují všechny svaly, které ovlivňují správný vývoj klenby.

Stačí jen sundat boty a dělat to, co naši předkové dělali odnepaměti. Jít naboso!