Paleontologické naleziště

V sousedství archeologického naleziště je zejména pro nejmenší děti připraveno naleziště paleontologické s možností hledání kostí pravěkých zvířat a zkamenělin trilobitů či amonitů.

Zatímco archeologie zkoumá hmotné pozůstatky lidstva od jeho nejstarších počátků, paleontologie se zabývá studiem života na Zemi před vznikem člověka.

Historie života na naší planetě, sahající do doby před téměř 4 miliardami let, kdy se objevily první známé živé organismy, je vepsána především v horninách. Zdrojem informací jsou zkamenělé zbytky vymřelých organismů nebo stop dokládajících jejich existenci. Na základě těchto fosilií lze nejen dokumentovat rozmanitost života a jeho spletité cesty vývoje v geologické minulosti, rekonstruovat nejrůznější typy prostředí ve vztahu k organismům které je obývaly, shromažďovat poznatky o jejich různých životních projevech, rekonstruovat změny v rozložení pevnin a oceánů, které se odrážejí ve změnách geografického rozšíření organismů, ale i sledovat změny klimatických podmínek v různých částech světa. S pomocí fosilií lze také určovat relativní stáří hornin tvořících zemskou kůru. Dnešní paleontologie je mnohem komplexnější vědou než tomu bylo v jejích počátcích a zahrnuje další obory, jakými jsou například paleobotanika, paleozoologie, paleoekologie, paleogeografie, biostratigrafie nebo paleoklimatologie.