Program se skládá ze 4 samostatných okruhů, které v rámci prohlídky navštívíte, a odpočinkového času. Přesné pořadí jednotlivých okruhů se stanoví na místě v závislosti na časech příjezdu a potřebách jednotlivých škol. Mezi okruhy budou mít děti možnost se občerstvit. Tento základní program trvá přibližně 4 hodiny.
Okruh ARCHEOSKANZEN – raně středověká vesnice Hruškov (cca 60 minut)
Děti projdou pomyslnou bránou času a ocitnou se v oživené raně středověké vesnici Hruškov. Přivítají je místní usedlíci a seznámí je se životem venkovana v dobách vlády přemyslovských knížat. Děti budou nejen naslouchat poutavému vyprávění, ale přímo se zapojí do každodenních činností. Zjistí, jak se získávala a upravovala strava, z čeho se vyrábělo oblečení, jak se používaly roztodivné nástroje. Prohlédnou si zahrady a osetá pole, pastviny s kozami a ovcemi, staré odrůdy ovocných stromů. Navštíví také tajemnou slovanskou přírodní svatyni. Děti tak budou mít jedinečnou příležitost nahlédnout do vztahu člověka k přírodě v dávných časech našich předků, vnímat vzájemnou provázanost a porovnat jej s tím, co znají dnes.
V rámci okruhu si děti vyzkouší:
Okruh NAUČNÁ STEZKA NABOSO – všemi smysly (cca 45 minut)
Život našich předků si děti připomenou také chůzí naboso. Kontakt s přírodou prostřednictvím bosých chodidel přinese dětem mimořádný smyslový zážitek. Kilometr dlouhá naučná stezka děti provede členitým terénem, vyzkouší si chůzi po trávě i lesní stezce, šiškách, klacíkách a jehličí, písku i blátu, mohutných balvanech i drobných valouncích. Pocítí příjemný chlad vody v potoce, vůni lesa i louky starých časů. Při zdolávání překážek, balančních prvků i přírodovědně naučných úkolů si procvičí celou škálu svých dovedností.
V rámci okruhu si děti vyzkouší:
Okruh INTERAKTIVNÍ PŘÍRODNÍ HERNA a PTAČÍ STEZKA (cca 45 minut)
Vaši pohodu v Zeměráji neohrozí ani dešťové přeháňky nebo letní polední vedra. Na příjemném místě na louce mezi lesíkem a potokem se nachází rozlehlý zastřešený prostor, propojený s vnějškem velkými průchody, v němž je umístěna řada hlavolamů, tvořivých herních a naučných prvků. Mimo jiné zde najdete i dvě vnitřní pískoviště a vnější dřevěný ochoz s klouzačkou a lezecími prvky.
Ve venkovní části jsou připraveny další aktivity, řada úkolů na tvoření bosýma nohama, hřiště na špalíkovanou a stromová houpačka. Kolem herny vede také Ptačí stezka, kde se snoubí poezie s okolní přírodou a vede děti k větší všímavosti.
V rámci okruhu si děti vyzkouší:
Okruh HRY – hra Kdo jsem, Myší bludiště, hra Hlaholam, hra Kameny času (cca 45 minut)
Soubor originálních pohybově – naučných aktivit:
- Hra Kdo jsem. Na několika tabulích se můžete dozvědět zajímavosti o životě vybraných druhů českých divokých zvířat a procvičit si své vědomosti formou hádanek.
- Myší bludiště je otevřeným modelem myších chodbiček, které děti mohou objevovat, a zároveň mohou pomoci myší mámě hledat myšátka, která se ve spletitém bludišti zatoulala. Do nitra bludiště vedou dva vchody a dvě stejně dlouhé trasy, tento herní prvek tak můžete využít i k pořádání závodu, kdo dříve najde správnou cestu.
- Orientačně vědomostní hra Hlaholam připomene dětem práci s buzolou ve volném prostoru. V menších skupinách budou hledat pomocí azimutů záhadné značky. Podle šifrovací tabulky nakonec sestaví řešení a zjistí, co značky znamenají. Aktivitu je možné využít ve dvou verzích – pohádkové nebo vlastivědné.
- Kameny času jsou skupinovou pátrací hrou, při které děti budou pátrat po významu symbolů skrytých na kamenech kolem přírodní svatyně. Hra děti vede k logickému myšlení při hledání významových vztahů mezi těmito symboly, vnímání času a koloběhu dějů v přírodě.
V rámci okruhu si děti vyzkouší:
Odpočinkový čas – usedlost BUDAŘ (cca 45 minut)
V historických budovách bývalé zemědělské usedlosti najdete prodejnu s upomínkovými předměty tradičního charakteru, občerstvení, venkovní i vnitřní posezení, toalety a jiné.
Můžete zde navštívit malou muzejní expozici v jedné z nejstarších roubených staveb regionu středního Povltaví a seznámíte se s lidovou architekturou 17. století. Panelová výstava včetně několika originálních sbírkových předmětů je věnovaná dějinám usedlosti Budař i obce Kovářov a turistickým zajímavostem v okolí Zeměráje. Nahlédnout můžete i do bývalé černé kuchyně s dobovým zařízením.
Zeměrájský obchůdek vítá všechny hravé děti i dospělé – najdete zde hračky z přírodních materiálů, tradiční nostalgické i ty moderní, a také výukové materiály, které oživí výuku a posílí vztah dětí k přírodnímu a kulturnímu dědictví.
V dalších prostorách usedlosti Budař se nachází Hospůdka Pod Hrází. Na stolech vnitřního i venkovního posezení je připraveno množství her a hlavolamů, navazující součástí je dětské hřiště na rozlehlé louce s dřevěnými herními prvky, vodními hrátkami, hřiště na cvrnkanou a kuličkodráha.
Další možné aktivity v Zeměráji – bezplatné i zpoplatněné – najdete zde.