Aktivity

Více než sto her, hlavolamů a dobrodružných úkolů rozmístěných po celém areálu, zaměřených na osvěžení mozkových buněk, procvičení zručnosti, obratnosti, postřehu, rovnováhy, podporujících kreativitu a schopnost měnit zažité stereotypy. Celý den můžete běhat, přelézat, vymýšlet, tvořit a objevovat. Po dni plném zábavy navíc zjistíte, že si odnášíte řadu nových informací o životě našich předků i okolní přírodě. Vyzkoušet můžete také následující aktivity:

U popisu jednotlivých aktivit je upřesněna vhodnost pro příslušné věkové skupiny a pro školní výpravy. Cena uvedená v korunách znamená, že ji lze uhradit ve vstupní pokladně nebo v prodejně. Cena ve Smíšcích určuje, že ji lze zaplatit pouze touto místní měnou (směnitelnou ve vstupní pokladně nebo v prodejně), nikoliv v korunách.

▼ Cesta za pokladem

▼ Cesta za pokladem

Dobrodružná hra
Vhodné pro: 6–99 let, školy–ne. Cena: 20 Kč
Vydejte se na dobrodružnou cestu za tajemstvím dávného pokladu podle zvláštní samopropisovací mapy (zakoupíte ve vstupní pokladně). Veršovaná nápověda vás provede různými částmi Zeměráje, budete hledat vyryté symboly, tisknout je do mapy a z částí textu skládat tajenku, která vám napoví, kde je ukrytý poklad. Úspěšní hledači si z něj nakonec odnesou i malou část jako odměnu. Nevhodné pro skupinové zájezdy.
▼ Kameny času

▼ Kameny času

Pátrací hra
Vhodné pro: 9–99 let, školy–ano. Cena: 20 Kč
Odhalte význam symbolů skrytých na balvanech kolem přírodní svatyně. Vypátrejte je a zakreslete ve správném pořadí do herního plánu (zakoupíte ve vstupní pokladně). Při hledání se nenechte zmást šipkami a z nápověd zvolte vždy tu, která zapadá do koloběhu dějů v přírodě. Zkuste odhadnout, k čemu se vztahují starobylá slova a nezapomeňte si vyzvednout správné řešení i poučnou odměnu v Prodejně.
▼ Klenoty přírody

▼ Klenoty přírody

Hravé objevování
Vhodné pro: 6–99 let, školy–ne. Cena: 20 Kč
Probuďte svou všímavost a objevujte výrazná i méně nápadná místa Zeměráje zachycená na herním plánu (zakoupíte ve vstupní pokladně). Podle písmen a čísel vyznačte jejich souřadnice. Výsledný tvar napoví správné řešení tajenky, za které si můžete vyzvednout milou odměnu v prodejně.
▼ Hlaholam

▼ Hlaholam

Orientační a vědomostní hra
Vhodné pro: 9–99 let, školy–ano. Cena: 20 Kč + záloha
Správná odpověď na otázku z českých dějin a obkreslení záhadné značky z dřevěného kůlu do herního plánu (zakoupíte ve vstupní pokladně) určí azimut, který vás pomocí buzoly (půjčené na zálohu) nebo vlastní aplikace kompas v mobilu nasměruje k dalším kůlům s následujícími otázkami. Podle šifrovací tabulky nakonec sestavíte řešení a zjistíte, co zvláštní značky znamenají.
▼ Razítková hra

▼ Razítková hra

Vědomostní soutěž
Vhodné pro: 5–99 let, školy–ne. Cena: zdarma
Seznamte se s děním na stanovištích uvedených v letáku, který dostanete zdarma u vstupní pokladny, a odpovězte na kvízové otázky. Za každou správnou odpověď získáte obrázkové razítko. Až budete mít otisknutá všechna, můžete si v Prodejně vyzvednout drobnou odměnu.
▼ Tvorba amuletů

▼ Tvorba amuletů

Modelování z hlíny
Vhodné pro: 4–99 let, školy–ano. Cena: 2 Smíšky
Na unikátním nalezišti v nedalekých Nemějicích u Písku bylo objeveno několik tisíc pravěkých hliněných plastik – obětin nejrůznějších tvarů. Nechte se inspirovat jejich symbolikou a vytvořte si podle nich nebo vlastní fantazie kouzelný amulet, který si můžete odnést domů nebo jej pověsit ve zdejší přírodní svatyni na posvátný strom, jako to dělali naši předkové.
▼ Archeologie

▼ Archeologie

Naleziště
Vhodné pro: 5–99 let, školy–ano. Cena: 3 Smíšky
Staňte se na chvíli archeology a seznamte se zábavnou formou s jejich prací. Zúčastněte se výzkumu na cvičném archeologickém nalezišti obsahujícím keramické střepy nádob, kosti, mince, šperky a korálky z náhrdelníků. Úspěšní výzkumníci si mohou jeden nalezený korálek ponechat na památku.
▼ Paleontologie

▼ Paleontologie

Naleziště
Vhodné pro: 3–99 let, školy–ne. Cena: zdarma
Hledejte v písku zkamenělé trilobity a kosti dinosaurů jako pravý paleontolog, zkoumající pozůstatky dávných živočichů a rostlin v podobě fosilií z minulých geologických období. Naleziště je vhodné zejména pro nejmenší děti. Protože stanoviště nemá obsluhu, nalezené předměty neodnášejte a zahrabte je sami zpět do písku, aby bylo použitelné i pro ostatní zájemce.

▼ Hrnčířství

▼ Hrnčířství

Točení na kruhu
Vhodné pro: 5–99 let, školy–ne. Cena: 4 Smíšky
Nejen zručnost, ale i fyzickou zdatnost potřebovali hrnčíři v dávné minulosti. Udržovat kruh v plynulém chodu není jednoduché. Vyzkoušejte si tuto řemeslnou dovednost na některém z našich hrnčířských kruhů a vytvořte si originální nádobku z hlíny. Ozdobit si ji můžete vlastní hrnčířskou značkou.
▼ Mletí mouky

▼ Mletí mouky

Na kamenném žernovu
Vhodné pro: 5–99 let, školy–ano. Cena: zdarma
Vyzkoušejte si mletí obilí na ručním kamenném mlýnku – žernovu a určitě po pár minutách pochopíte, proč býval chléb pro naše předky velmi cennou potravinou. Pokud nemáte alespoň dvě hodiny času, abyste namleli mouku na jeden bochník, vystačíte si i s menším množstvím k přípravě obilné placky.
▼ Pleteniny

▼ Pleteniny

Pletení náramků
Vhodné pro: 6–99 let, školy–ne. Cena: 4 Smíšky
Prozkoumejte zpracování ovčí vlny krok za krokem, vyzkoušejte si česání, předení a různé způsoby tkaní. Zjistíte, že získat nový kousek do šatníku není tak úplně jednoduché. Naši slovanští předkové skříně na oblečení nepotřebovali, protože většinu svých svršků měli prostě přímo na sobě. Na upletení ozdobného náramku na památku vám ale určitě čas i síly vystačí. Koná se příležitostně v rámci tematických akcí.
▼ Pečení placek

▼ Pečení placek

Na ohni a kameni
Vhodné pro: 6–99 let, školy–ano. Cena: 50 Kč (školy 20 Kč)
V osadě Budařov z vlastnoručně namleté mouky na kamenném drtidle – zrnotěrce můžete uhníst těsto, zhotovit z něj placky a rovnou si je upéct na ohni na rozpáleném kameni. K tomu si ale musíte oheň sami rozdělat a připravit i dřevo na topení.
▼ Skladiště

▼ Skladiště

Hra pro odvážné děti
Vhodné pro: 5–13 let, školy–ne. Cena: zdarma
Prozkoumejte staré temné Skladiště v usedlosti Budař, zapamatujte si zvláštně označené předměty a najděte cestu ven. Koho strach ze tmy nepřemůže a vyjmenuje všechny? Správné odpovědi si ověřte v Prodejně.
▼ Střelba z luku

▼ Střelba z luku

Tradiční lukostřelba
Vhodné pro: 5–99 let, školy–ano. Cena: 2 Smíšky / 3 střely
Zkuste střelbu z tradičního luku. Lukostřelba je praktické lovecké a vojenské umění a z něj vzniklé sportovní odvětví, jehož tradice je stará desítky tisíc let. Tradiční lukostřelba se provozuje luky, které vycházejí z historické předlohy. Tyto luky nejsou vybaveny mířidly, stabilizátory ani vypouštěči jako sportovní luky. Takové pojetí se označuje jako intuitivní lukostřelba. Omezený provoz pouze v rámci tematických programů.
▼ Kroužkovaná

▼ Kroužkovaná

Házení kroužků na cíl
Vhodné pro: 5–99 let, školy–ano. Cena: 10 Kč + záloha
Jednoduchá hra inspirovaná házením kroužků na cíl a golfem. Hráči se podle pravidel na herní kartě snaží obejít přírodní herní plochu a co nejmenším počtem hodů umístit kroužky na cílové dřevěné kolíky. Jestliže se hráči nepodaří hodit kroužet na cíl prvním hodem, hází dále na stejný cíl z místa dopadu kroužku. Herní kartu a kroužky si můžete zapůjčit ve vstupní pokladně.
▼ Cvrnkaná

▼ Cvrnkaná

S hliněnkami
Vhodné pro: 4–99 let, školy–ano. Cena: 10 Kč + záloha
Víte, že cvrnkání kuliček patří k nejstarším hrám na světě? Připomeňte si oblíbenou zábavu našich předků na kuličkovém hřišti na louce u Hospůdky Pod hrází. Tradiční hliněné kuličky ke hře si můžete půjčit nebo koupit v Prodejně, pravidla najdete přímo na hřišti.

▼ Fotbalgolf

▼ Fotbalgolf

Golf s míčem
Vhodné pro: 5–99 let, školy–ano. Cena: 10 Kč + záloha
Zábavná kombinace fotbalu a golfu (zvaná také překážková kopaná), kdy se hráči podle pravidel na herní kartě snaží dostat míč přes různé přírodní překážky co nejnižším počtem kopů do jamky. Hraje se na devítijamkovém hřišti na louce u herny. Herní karta a míč jsou k dispozici v Prodejně.
▼ Kdo jsem?

▼ Kdo jsem?

Vědomostní hra
Vhodné pro: 5–99 let, školy–ano. Cena: zdarma
Zkuste uhádnout, kteří savci se skrývají pod popisem na sedmi dřevěných tabulích podél plotu parkoviště. Správnost odpovědí si pak ověřte v Prodejně. Leták, do kterého se odpovědi zapisují, obdržíte zdarma ve vstupní pokladně.
▼ Kuličkodráha

▼ Kuličkodráha

Zábavné závodění
Vhodné pro: 3–99 let, školy–ano. Cena: 20 Kč kulička
Dřevěná kuličková dráha je sestavena z kmenů stromů, v nichž jsou vydlabány drážky. Tvoří ji dvě stejně dlouhé paralelní trasy, které se vzájemně kříží a společně ústí do dřevěné kádě. Pro hru jsou určeny jen dřevěné kuličky specifického rozměru, které jsou k dostání za 20 Kč v Prodejně. Kuličky lze použít opakovaně. Hrát může jedna osoba, rodina i větší skupina. Nejjednodušší je položit kuličku na začátek dráhy a sledovat její pohyb po trase. Dvě osoby se dvěma kuličkami již mohou závodit, stačí si zvolit svou trasu, shodně vypustit kuličky a čekat, která dorazí do cíle první. Větší skupina může měřit dobu pohybu svých kuliček po trase a výsledky poté porovnat. Variantou je také odhad tohoto času předem, kdy vítězí osoba s nejlepším předpokladem.
▼ Kladiva Paprštejnů

▼ Kladiva Paprštejnů

Geolokační hra
Vhodné pro: 9–99 let, školy–ne. Cena: zdarma
Přijměte pozvání k dobrodružství, při kterém vám bude průvodcem mobilní aplikace Skryté příběhy a vyprávění mladého kameníka Vincenta Paprštejna. Námět hry, která vás přenese do roku 1936, vychází ze skutečných reálií a postav. Kamenické řemeslo, typické pro zdejší kraj díky výskytu kvalitní žuly, bylo odjakživa náročné povolání. Mladík Vincent pochází z kamenické rodiny žijící ve vsi Vepice u Kovářova. Jeho otec i strýc počítají, že bude v rodinném řemesle pokračovat. On by se ale raději viděl jako muzikant. Navíc se mu líbí mlynářova dcera Markétka. Když začíná být zoufalý, že se mu nedaří ani v práci ani v lásce, stane se velké neštěstí… Hra vás provede rozmanitým přírodním terénem ve volné krajině v okolí Zeměráje. Na cestu doporučujeme pevnou uzavřenou a nepromokavou obuv, dlouhé kalhoty a vhodný repelent. Aplikaci Skryté příběhy si můžete stáhnout zdarma do chytrého telefonu s OS Android nebo iOS.