Aktivity

Více než sto her, hlavolamů a dobrodružných úkolů rozmístěných po celém areálu zaměřených na osvěžení mozkových buněk, procvičení zručnosti, obratnosti, postřehu, rovnováhy, podporujících kreativitu a schopnost měnit zažité stereotypy. Celý den můžete běhat, přelézat, vymýšlet, tvořit a objevovat. Po dni plném zábavy navíc zjistíte, že si odnášíte řadu nových informací o životě našich předků i okolní přírodě. Vyzkoušet můžete také následující aktivity:

U popisu jednotlivých aktivit je upřesněna vhodnost pro příslušné věkové skupiny a pro školní výpravy. Cena uvedená v korunách znamená, že ji lze uhradit ve vstupní pokladně nebo v prodejně. Cena ve Smíšcích určuje, že ji lze zaplatit pouze touto místní měnou (směnitelnou ve vstupní pokladně nebo v prodejně), nikoliv v korunách.

▼ Cesta za pokladem

▼ Cesta za pokladem

Dobrodružná hra
Vhodné pro: 5–99 let, školy–ne. Cena: 20 Kč
Vydejte se na dobrodružnou cestu za tajemstvím dávného pokladu podle zvláštní samopropisovací mapy (zakoupíte ve vstupní pokladně). Veršovaná nápověda vás provede různými částmi Zeměráje, budete hledat vyryté symboly, tisknout je do mapy a z částí textu skládat tajenku, která vám napoví, kde je ukrytý poklad. Úspěšní hledači si z něj nakonec odnesou i malou část jako odměnu.
▼ Kameny času

▼ Kameny času

Pátrací hra
Vhodné pro: 9–99 let, školy–ano. Cena: 20 Kč
Odhalte význam symbolů skrytých na balvanech kolem přírodní svatyně. Vypátrejte je a zakreslete ve správném pořadí do herního plánu (zakoupíte ve vstupní pokladně). Při hledání se nenechte zmást šipkami a z nápověd zvolte vždy tu, která zapadá do koloběhu dějů v přírodě. Zkuste odhadnout, k čemu se vztahují starobylá slova a nezapomeňte si vyzvednout správné řešení i poučnou odměnu v Prodejně.
▼ Razítková hra

▼ Razítková hra

Vědomostní soutěž
Vhodné pro: 5–99 let, školy–ne. Cena: zdarma
Seznamte se s děním na stanovištích uvedených v letáku, který dostanete zdarma u vstupní pokladny, a odpovězte na kvízové otázky. Za každou správnou odpověď získáte obrázkové razítko. Až budete mít otisknutá všechna, můžete si v Prodejně vyzvednout drobnou odměnu.
▼ Tvorba amuletů

▼ Tvorba amuletů

Modelování z hlíny
Vhodné pro: 4–99 let, školy–ano. Cena: 1 Smíšek
Na unikátním nalezišti v nedalekých Nemějicích u Písku bylo objeveno několik tisíc pravěkých hliněných plastik – obětin nejrůznějších tvarů. Nechte se inspirovat jejich symbolikou a vytvořte si podle nich nebo vlastní fantazie kouzelný amulet, který můžete zavěsit na posvátný strom splněných přání v přírodní svatyni nebo si jej odnést domů.
▼ Archeologie

▼ Archeologie

Naleziště
Vhodné pro: 5–99 let, školy–ano. Cena: 2 Smíšky
Staňte se na chvíli archeology a seznamte se zábavnou formou s jejich prací. Zúčastněte se výzkumu na cvičném archeologickém nalezišti obsahujícím keramické střepy nádob, kosti, mince, šperky a korálky z náhrdelníků. Úspěšní výzkumníci si mohou jeden nalezený korálek ponechat na památku.
▼ Paleontologie

▼ Paleontologie

Naleziště
Vhodné pro: 3–99 let, školy–ne. Cena: zdarma
Hledejte v písku zkamenělé trilobity a kosti dinosaurů jako pravý paleontolog, zkoumající pozůstatky dávných živočichů a rostlin v podobě fosilií z minulých geologických období. Naleziště je vhodné zejména pro nejmenší děti. Protože stanoviště nemá obsluhu, nalezené předměty neodnášejte a zahrabte je sami zpět do písku, aby bylo použitelné i pro ostatní zájemce.
▼ Hrnčířství

▼ Hrnčířství

Točení na kruhu
Vhodné pro: 5–99 let, školy–ne. Cena: 2 Smíšky
Nejen zručnost, ale i fyzickou zdatnost potřebovali hrnčíři v dávné minulosti. Udržovat kruh v plynulém chodu není jednoduché. Vyzkoušejte si tuto řemeslnou dovednost na některém z našich hrnčířských kruhů a vytvořte si originální nádobku z hlíny. Ozdobit si ji můžete vlastní hrnčířskou značkou.
▼ Mletí mouky

▼ Mletí mouky

Na kamenném žernovu
Vhodné pro: 5–99 let, školy–ano. Cena: zdarma
Vyzkoušejte si mletí obilí na ručním kamenném mlýnku – žernovu a určitě po pár minutách pochopíte, proč býval chléb pro naše předky velmi cennou potravinou. Pokud nemáte alespoň dvě hodiny času, abyste namleli mouku na jeden bochník, vystačíte si i s menším množstvím k přípravě obilné placky.

▼ Pleteniny

▼ Pleteniny

Pletení náramků
Vhodné pro: 6–99 let, školy–ne. Cena: 3 Smíšky
Prozkoumejte zpracování ovčí vlny krok za krokem, vyzkoušejte si česání, předení a různé způsoby tkaní. Zjistíte, že získat nový kousek do šatníku není tak úplně jednoduché. Naši slovanští předkové skříně na oblečení nepotřebovali, protože většinu svých svršků měli prostě přímo na sobě. Na upletení ozdobného náramku na památku vám ale určitě čas i síly vystačí. Koná se příležitostně v rámci tematických akcí.
▼ Pečení placek

▼ Pečení placek

Na ohni a kameni
Vhodné pro: 6–99 let, školy–ano. Cena: 40 Kč (školy 10 Kč)
V osadě Budařov z vlastnoručně namleté mouky na kamenném drtidle – zrnotěrce můžete uhníst těsto, zhotovit z něj placky a rovnou si je upéct na ohni na rozpáleném kameni. K tomu si ale musíte oheň sami rozdělat a připravit i dřevo na topení.
▼ Skladiště (připravujeme)

▼ Skladiště (připravujeme)

Hra pro odvážné
Vhodné pro: 5–99 let, školy–ano. Cena: zdarma
Prozkoumejte staré temné Skladiště v usedlosti Budař, najděte cestu ven a přitom si zapamatujte všechny zvláštně označené předměty. Koho strach ze tmy nepřemůže a vyjmenuje všechny? Správné odpovědi si ověříte venku na posuvné tabuli s řešením ukrytým před nepovolanými zraky.
▼ Střelba z luku

▼ Střelba z luku

Tradiční lukostřelba
Vhodné pro: 5–99 let, školy–ano. Cena: 1 Smíšek / 3 střely
Zkuste střelbu z tradičního luku. Lukostřelba je praktické lovecké a vojenské umění a z něj vzniklé sportovní odvětví, jehož tradice je stará desítky tisíc let. Tradiční lukostřelba se provozuje luky, které vycházejí z historické předlohy. Tyto luky nejsou vybaveny mířidly, stabilizátory ani vypouštěči jako sportovní luky. Takové pojetí se označuje jako intuitivní lukostřelba.
▼ Kroužkovaná

▼ Kroužkovaná

Házení kroužků na cíl
Vhodné pro: 5–99 let, školy–ano. Cena: 10 Kč + záloha
Jednoduchá hra inspirovaná házením kroužků na cíl a golfem. Hráči se podle pravidel na herní kartě snaží obejít přírodní herní plochu a co nejmenším počtem hodů umístit kroužky na cílové dřevěné kolíky. Jestliže se hráči nepodaří hodit kroužet na cíl prvním hodem, hází dále na stejný cíl z místa dopadu kroužku. Herní kartu a kroužky si můžete zapůjčit ve vstupní pokladně.
▼ Cvrnkaná

▼ Cvrnkaná

S hliněnkami
Vhodné pro: 4–99 let, školy–ano. Cena: 10 Kč + záloha
Víte, že cvrnkání kuliček patří k nejstarším hrám na světě? Připomeňte si oblíbenou zábavu našich předků na kuličkovém hřišti na louce u Hospůdky Pod hrází. Tradiční hliněné kuličky ke hře si můžete půjčit nebo koupit v Prodejně, pravidla najdete přímo na hřišti.
▼ Fotbalgolf

▼ Fotbalgolf

Golf s míčem
Vhodné pro: 5–99 let, školy–ano. Cena: 10 Kč + záloha
Zábavná kombinace fotbalu a golfu (zvaná také překážková kopaná), kdy se hráči podle pravidel na herní kartě snaží dostat míč přes různé přírodní překážky co nejnižším počtem kopů do jamky. Hraje se na devítijamkovém hřišti na louce u herny. Herní kartu a míč si můžete zapůjčit v Prodejně.
▼ Hlaholam (připravujeme)

▼ Hlaholam (připravujeme)

Orientační a vědomostní hra
Vhodné pro: 8–99 let, školy–ano. Cena: 10 Kč + záloha
Správná odpověď na otázku z českých dějin a obkreslení záhadné značky z dřevěného kůlu do herního plánu (zakoupíte ve vstupní pokladně) určí azimut, který vás pomocí buzoly (půjčené na zálohu) nebo vlastní aplikace kompas v mobilu nasměruje k dalším kůlům s dalšími otázkami. Podle šifrovací tabulky nakonec sestavíte řešení, zjistíte, co značky znamenají, a získáte odměnu.

▼ Kdo jsem?

▼ Kdo jsem?

Vědomostní hra
Vhodné pro: 5–99 let, školy–ano. Cena: zdarma
Zkuste uhádnout, kteří savci se skrývají pod popisem na sedmi dřevěných tabulích podél plotu parkoviště. Správnost odpovědí si pak ověřte v Prodejně. Leták obdržíte zdarma ve vstupní pokladně.
▼ Cesta tam a zase zpátky

▼ Cesta tam a zase zpátky

Orientační terénní hra
Vhodné pro: 9–99 let, školy–ne. Cena: 10 Kč + záloha
Hra vás zavede s pomocí buzoly (půjčené na zálohu) nebo vlastní aplikace kompas v mobilu na zajímavá místa v okolí Zeměráje. Je vhodná i pro děti od 6 let v doprovodu dospělé osoby. Okruh je dlouhý 2,3 km a trvá přibližně 1 hodinu. Cesta prochází rozmanitým přírodním terénem ve volné krajině. Doporučujeme proto pevnou uzavřenou obuv, dlouhé kalhoty a vhodný repelent.